Kronika naší rodiny

Výživa

Od 4.měsíce

Ingredience:

brambory, mrkev, kuřecí prsíčka, máslo

Postup:

Do malého hrnce vložíme oloupané a omyté brambory, oloupanou a omytou mrkev (1-2 stredne velke) a 2 větší  kuřecí prsíčka.NESOLIT !!! Přidáme lžičku másla.Vše dobře provaříme a necháme chvilku vychladnout. Poté rozmixujeme na kašičku...

Necháme podusit najemno nastrouhanou mrkvičku, můžeme přidat trošku vody, ale nesolené!! Propasírujeme a přilijeme mateřské nebo kojenecké mléko. Nalijeme do hrnce, znovu podusíme a přidáme díl mírně rozvařené rýže nebo krupičku (ale s rýží je to lepší). Do hotové kašičky nakapeme pár kapek kvalitního olivového oleje.
Ingredience:

Základ jsou jablíčka 2700 gramů, část jablíček můžeme nahradit i jiným ovocem (banány, jahody, meruňky...), 350 g cukru Pro mimoušky glukopur místo cukru, 1250ml vody, a 2 vanilkové nebo i jiné pudinky podle použitého ovoce, pro mimoušky bramborový škrob.

Postup:

Jablíčka očistíme, oloupeme, nakrájíme na malé kousky, které jsou rychleji rozvařené, část jablíček můžeme nahradit i jiným ovocem (banány, jahody, meruňky...) a dáme rozvařit s cukrem a 1000 ml vody. Ve zbylé vodě potom rozmícháme 2 pudinky. Až je vše cca za 20 minut rozvařené, tak to rozmixujeme i s tou vodou co zbyla, dáme spátky vařit a přilijeme rozmíchané pudinky, povaříme 2 minuty a můžeme plnit do skleniček. Sterilujeme cca 20 min na 85 stupňů, možno dát do horkovzdušné trouby na 5 min na 250 stupňů. Vydrží to cca 4 měsíce. Z uvedeného množství je cca 14 malých přesnídávkových skleniček.

Od 4.měsíců

Ingredience:

1-2 brambory, 125ml kojenecké vody

Postup:

Brambory oloupejte a očistěte od všech nečistot, opláchněte studenou vodou a nakrájejte na malé kousky, povařte 10 minut a i s vodou rozmixujte.

Od 4.měsíců

Ingredience:

1čerstvé jablko, 125ml kojenecké vody.

Postup:

Oloupejte jablko a opláchněte vodou, nakrájejte na osminky a povařte 4-5 minut. Po uvaření směs rozmixujte.

Od 4.měsíců

Ingredience:

3-4 růžičky brokolice, 125ml kojenecké vody.

Postup:

Brokolici prohlédněte a  nakrájejte na menší kousky, dejte do kastrůlku a povařte 4-5 minut. Poté rozmixujte.

Od 4. měsíců

Ingredience:

1-2 menší mrkve, 125ml kojenecké vody.

Postup:

Mrkev rádně očistěte a nakrájejte na kolečka, přidejte vodu a povařte do měkka, to znamená asi 6-9 minut dle velikosti mrkve. Poté mrkev i s vodou řádně rozmixujte na kasičku.  

Pro kojené miminko od 6. měsíce

Ingredience:

- několik druhů zeleniny
- kvalitní rýži

Postup:

Rýži jemně rozvaříme. Zeleninu si nakrájíme nadrobno, mraženou necháme tak jak je, a orestujeme na másle nebo jen podusíme do měkka. Hotové smícháme a dochutíme mletým kmínem popřípadně i kapkou dětského kečupu a rozmixujeme ( aby to bylo stravitelnější můžeme přidat vodu, ve které jsme dusily zeleninu). Může být i s masem nejlepší je kuřecí.

 

 Pro kojené miminko od 6. měsíce

Ingredience:

-bramboru
- mrkev
- 1/2 hrnku vody pro kojence

Postup:

Pečlivě očištěnou bramboru uvaříme v malém množství NEsolené vody.

Uvařenou bramboru rozmačkáme s vodou a rozmixujeme do hladka. Do pyré najemno nastrouháme kousek očištěné syrové mrkve. Můžeme dochutit kouskem másla.

Ingredience:

Kousek kuřete ( malé stehýnko), růžička květáku, mrkev, 1 malý brambor a kousek pórku, 500ml vody.

Postup:

Kuřecí maso dáme vařit do vody (vodu rozhodně nesolíme), přidáme očištěnou mrkev a pórek. Vaříme asi 45 minut dokud není maso měkké. Poté scedíme vývar a obereme maso. Do kastrůlku dáme vývar a povaříme v něm 4-5 minut drobně nakrájený  brambor a květák. Přidáme kousek masa a mrkvičku a rozmixujeme. Pakliže se nám zdá pyré husté, přidáme ještě trochu převařené vody a zředíme jej.

1  
2  
 
Díky za návštěvu!!!